Dołączając do NEWSLETTERA zgadzasz się na wykorzystanie danych w celu informowania o kolejnych promocjach, aktualnościach i kampaniach. Zapoznaj się z polityką prywatności tutaj - Zobacz
Mówi się, że improwizacja jest dla każdego. To prawda. Stwierdzam to z całkowitą pewnością jako organizatorka zajęć improwizacji teatralnej w Fundacji Seniorwizacja.
Tekst: Karina Krystosiak
Wszystko zaczęło się w 2018 roku, kiedy ruszyły pierwsze zajęcia finansowane ze środków Towarzystwa Inicjatyw Twórczych Ę z programu „Seniorzy w akcji!”. Wówczas w środowisku impro nie było osób w wieku senioralnym. Postanowiłam to zmienić.
Można zatem powiedzieć, że Seniorwizacja wyrosła z marzenia o tym, by ludziom, a zwłaszcza seniorom, żyło się lepiej. Jest wyjściem naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom. Jest wynikiem przemyśleń dotyczących wartości, jaką niesie improwizacja w kontekście różnych grup wiekowych.
Sporo rozmawiałam z ludźmi starszymi wyciągając odpowiednie wnioski. Dzisiejszy senior jest twórczy i aktywny, jest otwarty na nowe wyzwania. Wielu z nich potrzebuje zmiany perspektywy, swobody w wyrażaniu swoich potrzeb i emocji, lepszej komunikacji z ludźmi i łatwiejszego odnalezienia się w trudnym i ciągle zmieniającym się świecie. Niektórzy potrzebują wyrwania się z marazmu fotela. Ludzie w wieku senioralnym mają spory zasób czasu wolnego, który chętnie zapełniają ciekawymi zajęciami, a oprócz tego dysponują niespożytkowaną energię twórczą, którą mogą wykorzystać do polepszenia własnego życia, rozmaitych działań i aktywności na rzecz środowiska.
Uczestnikom, jak sami mówią, Seniorwizacja również daje wiele. Nasza najstarsza uczestniczka Krysia, lat 81, prawdopodobnie także najstarsza improwizatorka w Europie, mówi: „Gdyby nie te wtorki, to nie miałabym po co wychodzić z domu. Czuję się potrzebna i młodsza. Mogę liczyć na pomoc, jak się coś dzieje. To najlepsze, co spotkało mnie w życiu.”
Irena, lat 76, też wiele wynosi z naszych spotkań: „Uczestnictwo w warsztatach to dla mnie umiejętność przebywania w międzypokoleniowym środowisku, relaks i dobra zabawa oraz nabranie zdolności patrzenia na sprawy z różnych perspektyw. To wszystko sprawia, że jestem szczęśliwsza.” Młodsi cenią sobie wymianę doświadczeń ze starszym pokoleniem i wspólną świetną zabawę.
W ciągu tych czterech lat w zajęciach uczestniczyło łącznie około 150 osób w różnym wieku.
Już w środę, 27 kwietnia, rusza kolejna grupa. Zajęcia będą odbywały się w przestrzeni MAL przy ul. Grójeckiej 109 w Warszawie.
Na warsztatach uczestnicy poznają podstawy improwizacji, a także uczą się rozpoznawania własnych potrzeb i emocji, uczą się, jak poprawić relacje społeczne w swoim środowisku oraz jak komunikować się. Wspólnie poszukują metod przezwyciężania ograniczeń i obaw.
Improwizacja jest pomostem w budowaniu więzi, w tym międzypokoleniowych, daje poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, poprawia samoocenę, eliminuje poczucie lęku w trudnych sytuacjach, rozwija kreatywność, poprawia pamięć i funkcjonowanie mózgu, poszerza horyzonty myślowe, zwiększa wiedzę o sobie samym i innych, uczy odwagi, a zarazem pokory, pomaga pokonać nieśmiałość, uczy szybkiej riposty.
Chcesz tego doświadczyć? Dołącz do nas, zapraszamy!
Więcej informacji: https://www.facebook.com/seniorwizacja