WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Redaktor AgeFree

Młodsi o trzy lata w osiem tygodni? To możliwe. I nie takie trudne

Udostępnij

Przełomowe badanie kliniczne, przeprowadzone przez Instytut Badawczy Helfgott przy wsparciu laboratoryjnym Centrum Analizy Genomu Uniwersytetu Yale pokazuje, że możemy zmniejszyć wiek biologiczny o ponad trzy lata w ciągu zaledwie ośmiu tygodni. Jak? Zmieniając styl życia.

Badacze wykazali, że dieta, wysypianie się, przyjmowanie probiotyków i aktywność fizyczna równoważą metylację DNA. Za pomocą wzorców metylacji DNA naukowcy oceniają starzenie biologiczne – to termin używany do opisania akumulacji uszkodzeń i utraty funkcji naszych komórek, tkanek i narządów. Metylacja decyduje o działaniu naszego DNA. Defekty w obrębie procesów metylacji destabilizują całe DNA przyczyniając się do powstawania wielu różnych chorób, starzenia się oraz powstawania nowotworów.

W badaniu opublikowanym 12 kwietnia wykorzystano randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne przeprowadzone na grupie 43 zdrowych dorosłych mężczyzn w wieku 50-72 lat. Ośmiotygodniowy program terapeutyczny obejmował wytyczne dotyczące diety, snu, ćwiczeń i relaksacji oraz suplementację probiotykami i fitonutrientami, co spowodowało statystycznie istotną redukcję wieku biologicznego – o ponad trzy lata w porównaniu z grupą kontrolną.

Wiek biologiczny badanych osób mierzono zegarem Horvath 2013 DNAmAge, czyli testem biochemicznym, stosowanym do pomiaru wieku, opartym na badaniu poziomu metylacji DNAa wyniki zostały niezależnie przeanalizowane na Uniwersytecie McGill i Narodowym Uniwersytecie Medycyny Naturalnej. To pierwsze w swoim rodzaju, recenzowane badanie dostarcza naukowych dowodów na to, że zmiana stylu życia i diety może zapewnić natychmiastową i szybką redukcję wieku biologicznego.

To, co jest niezwykle ekscytujące to, że praktyki żywieniowe i styl życia, w tym określone składniki odżywcze i produkty spożywcze, o których wiadomo, że selektywnie zmieniają metylację DNA, mogą mieć wpływ na wzorce metylacji DNA – komentuje dr Kara Fitzgerald, główna autorka badania. – Wierzę, że to, wraz z nowymi możliwościami pomiaru i śledzenia naszego wieku biologicznego, zapewni nowe możliwości zarówno naukowcom, jak i konsumentom.

A wiodący epigenetyk dr Moshe Szyf z McGill University, współautor badania dodaje:

Badanie to daje pierwszy wgląd w możliwość wykorzystania naturalnych zmian w celu ukierunkowania procesów epigenetycznych (epigenetyka to nauka, która bada relacje między kodem genetycznym a środowiskiem życia – psychicznym i fizycznym; przyp. red.) i poprawy naszego samopoczucia, a być może nawet długowieczności i długości życia.

Czyli z naukowego na ludzkie: zamieniając dietę na zdrową, podejmując regularną aktywność fizyczną, wysypiając się i dbając o mikrobiom jelit (probiotyki) możemy odjąć sobie lat. Wystarczy osiem tygodni, żeby odmłodzić się o ponad trzy lata. Podejmujecie wyzwanie?