WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Redaktor AgeFree

Dojrzali startupowcy na start! Silver Starters 2020

Udostępnij

Świat startupów wydaje się być zdominowany przez młodych ludzi: wielu 20-latków marzy o biurze w Dolinie Krzemowej i stworzeniu jednorożca. Tymczasem, jak pokazują badania, to 50-letni założyciele nowych firm częściej odnoszą sukcesy finansowe. Program Silver Starters to nowatorska inicjatywa, której celem jest przygotowanie dojrzałych ludzi do dołączenia do peletonu srebrnych startupowców i uruchomienia własnej, rentownej firmy.

Analiza 2,7 mln firm wykazała, że 50-latek ma 2,8 razy większe od 25-latka szanse na stworzenie startupu odnoszącego sukcesy. Ale 50 lat nie jest granicą: jest 3 razy bardziej prawdopodobne, że to 60-letni założyciel startupu odniesie sukces, a nie 30-letni. Jest też  1,7 razy bardziej prawdopodobne, że 60-letni startupowiec założy firmę, która znajdzie się wśród tych wiodących.

Dlaczego tak się dzieje?

Pomysł jest ważny, ale kluczowe znaczenie mają strategia i egzekucja. A z tym lepiej radzą sobie starsi przedsiębiorcy.

Srebrna rewolucja

Jednak wiele dojrzałych osób wcześniej nie miało doświadczenia w prowadzeniu jakiejkolwiek firmy – pracowali na etatach. Ich sytuacja zawodowa po przekroczeniu 50 r.ż. zaczyna się komplikować – w Polsce ten wiek wciąż stanowi barierę dla pracodawców przy zatrudnianiu nowych osób do swoich zespołów. W takiej sytuacji, zamiast pukać do setek drzwi, warto pomyśleć o założeniu własnego biznesu. I robi to coraz więcej osób.

Silver Starters powstał właśnie z myślą o nich. To 8-tygodniowy program szkoleń i warsztatów, którego celem jest zwiększenie kompetencji dojrzałych przedsiębiorców. Ma to pomóc im w zaistnieniu na rynku ze swoimi pomysłami. Niejednokrotnie innowacyjnymi i odpowiadającymi na realne potrzeby społeczne.

Silver Starters 2020 to druga edycja programu. Jest on realizowany jest przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi w ramach międzynarodowej sieci Przedsiębiorczości i Innowacji EIT Health, we współpracy z partnerami: Leyden Academy on Vitality and Aging (Holandia), Università degli Studi di Napoli Federico II (Włochy) oraz firmą AEGON, która jest również fundatorem głównej nagrody w konkursie zamykającym tegoroczną edycję.

Dragons’ Den’ FINAL PITCHING

Jak na startupowe standardy przystało, uczestnicy programu wezmą udział w sesji pitchingowej. Wypracowane z mentorami pomysły zostaną ocenione przez jury złożone z inwestorów i ekspertów, a najlepsze z nich zostaną wyróżnione nagrodami. Poza nagrodą pieniężną w wysokości 10 000 zł dla laureata pierwszego miejsca, najlepsze pomysły zostaną nagrodzone sesjami mentoringu z zakresu komunikacji marketingowej ufundowanymi przez portal wolniodmetryki.pl, kampanią reklamową ufundowaną przez komunikator GG (Gadu-Gadu) oraz kursem kompetencji cyfrowych ufundowanym przez szkołę programowania Future Collars.

Silver Starters 2020 rozpocznie się 25 września, zgłoszenia przyjmowane są do 2 września poprzez stronę internetową silverstarters.eu. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.