WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Redaktor AgeFree

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Udostępnij

Nigdy – twierdzi Daniel Levitin, neurobiolog i psycholog behawioralny, autor książki „Successful aging”. Jeśli zależy nam na długim, satysfakcjonującym życiu, powinniśmy zachować aktywność. Ale nie byle jaką – sensowną. Dlatego nawet po otrzymaniu uprawnień emerytalnych powinniśmy kontynuować pracę. Lub zająć się wolontariatem.

Ważne, żeby mieć poczucie celu i angażować się społecznie. Zbyt długi czas spędzony bez celu i bez kontaktów towarzyskich, doprowadza do depresji, pogarsza funkcje poznawcze i stan zdrowia.

Praca w każdym wieku popłaca

Często osoby, które marzyły o emeryturze, po okresie niczym niezmąconego odpoczynku, chcą wrócić do pracy. Inne nie widzą się na emeryturze w ogóle – chcą działać i być wśród ludzi. Jeśli to realizują, jest to z korzyścią nie tylko dla nich, lecz także dla zespołów, w których pracują: zespoły wielopokoleniowe są zazwyczaj bardziej produktywne, kreatywne i zgłaszają mniej błędów. Potwierdza to na przykład w swoich raportach HR Deutsche Bank, który czerpie z pomysłów i doświadczenia życiowego różnych generacji: w 2019 roku osoby powyżej 49 roku życia stanowiły 29,2% wszystkich zatrudnionych w tym banku, niewiele mniej liczne były grupy pracowników w wieku 40-49 i 30-39 lat (odpowiednio  27,1% i 28,6%), zaś ci poniżej 29 roku życia stanowili 15,1%.

Jeśli kontynuowanie pracy nie jest możliwe po osiągnięciu pewnego wieku, a pracodawcy nie są skłonni zatrudniać starszych pracowników (co widoczne jest niestety w Polsce, ale na szczęście zaczyna się zmieniać, o czym poniżej), nadal istnieją sposoby na aktywne zaangażowanie się w sensowną pracę: można uruchomić własną działalność lub zostać wolontariuszem.

Voluntarius znaczy dobrowolny

Zaangażowanie w wolontariat niesie ze sobą korzyści dla społeczeństwa i dla samych angażujących się, bowiem pomagając innym pomagamy sobie. Wolontariat przedłuża życie – osoby działające na rzecz innych są zdrowsze, szczęśliwsze, lepiej funkcjonują w społeczeństwie, mają też niższe ryzyko zapadnięcia na depresję (dotyczy to zwłaszcza osób po 65. roku życia). Ich mózgi są młodsze niż mózgi ich rówieśników, którzy nie angażują się w pomoc. (W jednym z badań wolontariusze odczuwali większe poczucie spełnienia niż grupa kontrolna, a ich hipokampy i kora mózgowa powiększyły się, podczas gdy w grupie kontrolnej objętość mózgu zmniejszyła się. Odnosiło się to szczególnie do wolontariuszy płci męskiej. Więcej o metodach na odmłodzenie mózgu.)

Sam sobie sterem

Można też iść za przykładem Amerykanów, którzy po 65. roku życia odnajdują się w pracy na własny rachunek. Jak podaje National Bureau of Economic Research samozatrudnienie w USA rośnie wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku od 18 do 49 lat na własny rachunek pracuje prawie 20%, w grupie 55-59 lat – 25%, ale już w grupie w wieku od 65 do 69 lat jest to 46%, a w wieku 75-79 lat aż 68%.

Samozatrudnienie nie zawsze oznacza tu bycie właścicielem małej firmy, często jest to praca najemna wykonywana w domu, często na rzecz dawnego pracodawcy. Badacze zauważyli, że starsi samozatrudnieni to często byli managerowie, którzy w pracy ”na swoim” szukają większej kontroli nad swoim życiem. (O osobach 50+ chcących podążyć tą drogą pomyśleli inicjatorzy programu Silver Starters, aktualnie w jego drugiej edycji bierze udział około 20-osobowa grupa.)

Energiczni i elastyczni Dla wszystkich chcących żyć aktywnie po 50. roku życia powstał portal Flexi.pl – pierwszy w Polsce serwis, dzięki któremu osoby w wieku okołoemerytalnym i będące na emeryturze mogą znaleźć zajęcie dla siebie. Wystarczy zarejestrować się na nim, żeby mieć bezpłatny dostęp do ofert pracy dostosowanych do potrzeb oraz możliwości osób w dojrzałym i starszym wieku (dzięki współpracy portalu z firmami, które ceniąc doświadczenie i odpowiedzialność, szukają do pracy osób w wieku 50+). Serwis udostępnia również ogłoszenia dotyczące wolontariatu oraz interesujących wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych.

Ale to nie wszystko: użytkownicy mogą zamieszczać bezpłatnie własne ogłoszenia dotyczące pracy i różnych form wspólnego spędzania wolnego czasu.

Potrafisz dobrze piec lub gotować? – zaoferuj catering na jakieś wydarzenie. Masz dużo wolnego czasu? – ogłoś, że zaopiekujesz się dziećmi. Jesteś fachowcem w swojej dziedzinie (elektrykiem, stolarzem)? – opublikuj ofertę zbieżną ze swoimi umiejętnościami  – zachęca serwis, którego pomysłodawczynią jest 64-letnia businesswoman, Katarzyna Łakińska. Inicjatorka tego pionierskiego przedsięwzięcia, w 2008 roku uznana za jedną z 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet Polskiej Reklamy, jak nikt rozumie potrzeby współczesnych silverów i wie, że wiek jest atutem. (Tak też brzmi hasło Flexi.pl: „Twój wiek jest atutem”.)

Flexi.pl to więcej niż portal z pracą. To platforma dla osób, które chcą wykorzystać swoje doświadczenie do podjęcia dodatkowej lub stałej pracy, chcą zdobyć nowe umiejętności, rozwinąć zainteresowania, pragną poszerzać krąg znajomych i dążą do integracji z osobami o podobnych potrzebach i pasjach. To miejsce dla wszystkich ludzi dojrzałych, którzy chcą, jak radzi Levitin, pozostać aktywni.