WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Redaktor AgeFree

Jak skutecznie uczyć się języków obcych? Polecamy 5 aplikacji 

Udostępnij

Nauka języków obcych to nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego czasu, ale również skuteczny trening mózgu. Według naukowców z Uniwersytetu Edynburskiego znajomość dwóch lub więcej języków może spowolnić spadek funkcji poznawczych, który postępuje wraz z wiekiem. Jeśli więc czujesz się zmotywowany, sięgnij po jedną z tych aplikacji i opanuj język obcy.

  1. Duolingo 

Duolingo to jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków obcych. Nic w tym dziwnego, ponieważ oferuje użytkownikom rozbudowany wachlarz możliwości. Po pierwsze udostępnia lekcje dla osób o różnych poziomach zaawansowania i po drugie każda z lekcji jest krótka, skoncentrowana na konkretnym zagadnieniu.

Aplikacja umożliwia między innymi naukę nowego słownictwa, wyjaśnia zasady gramatyki oraz sprawdza zrozumienie tekstu i mowy native speakera. A po wszystkim weryfikuje nabyte umiejętności. Za każde poprawne rozwiązanie testu użytkownik otrzymuje odznaki oraz jest informowany o postępach. Rezultaty nauki Duolingo prezentuje w formie punktowej i procentowej, co pozwala w łatwy sposób przekonać się, jak biegli jesteśmy w języku obcym, którego właśnie się uczymy.

  1. HelloTalk

HelloTalk to webowa i mobilna aplikacja społecznościowa, która zrzesza miłośników nauki języków obcych oraz pozwala im wymieniać się umiejętnościami. W praktyce nauka z HelloTalk wygląda w ten sposób, że podczas rejestracji użytkownik wskazuje swój język ojczysty i określa poziom umiejętności języka, który chce szlifować. Następnie uzupełnia profil między innymi o swoje zainteresowania i cele językowe.

Potem algorytm aplikacji łączy użytkownika z osobami o podobnych zainteresowaniach i celach językowych. I tak na przykład użytkownik z Polski, który chce nauczyć się języka włoskiego, otrzyma sugestię, by nawiązać kontakt z Włochem, który chce szlifować język polski. Oboje skorzystają na tej współpracy, bo po prostu mogą ze sobą rozmawiać przez komunikator lub wideo rozmowę albo poprawiać swoje błędy w próbkach tekstu. HelloTalk jest aplikacją skierowaną do bardziej zaawansowanych uczniów. Pomaga bowiem pokonać barierę komunikacyjną, która stanowi jedną z najtrudniejszych części procesu nauki. 

  1. Busuu

Proces rejestracji użytkownika w Busuu wygląda podobnie, jak w przypadku innych aplikacji do nauki języków obcych. Wystarczy wybrać język, który chce się opanować, określić poziom zaawansowania i ustawić cele językowe. Gotowe! Użytkownicy pełnej, czyli płatnej wersji Busuu mogą także ustawiać dzienne cele, na podstawie których algorytm aplikacji przygotuje spersonalizowany plan nauczania i pomoże im osiągnąć je w zaplanowanym terminie. 

Zdecydowaną zaletą tej aplikacji mobilnej jest mnogość języków obcych, których możesz się nauczyć. Busuu pomaga opanować 12 języków: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, turecki, portugalski, rosyjski, arabski, japoński, chiński, a także język polski. Kolejną zaletą jest dostęp do społeczności Busuu, którą stanowi 90 milionów uczniów i native speakerów, skłonnych pomóc w zdobywaniu nowych kompetencji językowych.

  1. Babble

Babble to oparta na modelu subskrypcyjnym aplikacja do nauki języków obcych, która łączy aspekt społecznościowy z platformą e-learningową. Oznacza to, że udostępnia zarówno kursy online, które można wykonywać samodzielnie w dowolnym momencie i czasie, jak i oferuje dostęp do bazy użytkowników, z którymi po prostu można wchodzić w interakcje i uczyć się języka „na żywym materiale”.

Obecnie aplikacja udostępnia kursy w 14 językach. Każdy z nich pozwala na ćwiczenie różnych aspektów komunikacji. Z Babble użytkownik pozna nowe słownictwo, prawidłową wymowę słów i wyrażeń oraz przejdzie przez szereg testów i quizów sprawdzających zdobyte umiejętności. Następnie, jeśli zechce, będzie mógł wrócić do materiału i powtórzyć lekcję lub przejrzeć słówka na wirtualnych fiszkach.

  1. Memrise

Memrise powstało głównie po to, aby nauczyć miłośników języków obcych nowego słownictwa. Aplikacja wykorzystuje różne mnemotechniki, które mają sprawić, że obce słownictwo „samo wejdzie do głowy”. I tak na przykład Memrise sięga po fiszki i krótkie klipy wideo, które zwyczajnie mają zapaść w pamięci. A jak nie zapadną? Spokojnie, można do nich wrócić. Aplikacja będzie zresztą wiedzieć, czy użytkownik faktycznie opanował nowe słownictwo, czy nie. Wówczas wróci z powtórkami. 

Ponadto Memrise oferuje dostęp do sieci społecznościowej, z którą można się komunikować i wspólnie osiągać cele językowe. Z programu korzysta ponad 42 miliony osób, ma wysoką ocenę w sklepach z aplikacjami i wielokrotnie był wyróżniany przez platformy App Store i Google Play.

Wiesz już, z którą aplikacją opanujesz obcy język? Daj znać w komentarzu.