WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Redaktor AgeFree

Kiedy kończy się ochota seks? Nigdy – mówią 70- i 80-latkowie

Udostępnij

Brytyjska organizacja pożytku publicznego Relate pomaga ludziom wzmacniać ich związki. I robi to na dużą skalę – pomogła już ponad 2 mln osób. W swojej najnowszej kampanii społecznej zatytułowanej „Let’s Talk The Joy of Later Life Sex” rzuca światło na to, co niewidoczne: seks i intymność ludzi starszych.

Kampania poświęcona dojrzałej seksualności ma na celu przełamać odwieczne tabu i zburzyć stereotyp, według którego seks jest dla młodych. Koncepcja kreatywna opiera się na zdjęciach autorstwa Rankina – znanego brytyjskiego fotografa portretowego i modowego oraz reżysera.

Artysta sfotografował pro bono pięć dojrzałych par: Andrew i Marka, Chrissie i Rogera, Daphe i Artura, Billie i Cora, Lynne i George’a, oraz wdowę Margaret. Bohaterowie są zróżnicowani pod względem pochodzenia etnicznego, rozmiarów, kształtów i orientacji seksualnej.

Kampania podkreśla znaczenie seksu i intymności w późniejszym życiu, omawiając wszystkie aspekty: od długotrwałej miłości po nowe przygody, od czułej intymności po bardziej ryzykowne zachowania – wbrew panującemu przekonaniu, że osoby starsze nie powinny, nie mogą i nie chcą uprawiać seksu oraz angażować się w relacje intymne. Skąd to przekonanie? Po prostu prawie się o tym nie pisze, nie mówi. Nie pokazuje się też intymności ludzi dojrzałych.

Według sondażu przeprowadzonego przez 3Gem market research, dwie trzecie osób powyżej 65 roku życia (67%) twierdzi, że seks i intymność w ich grupie wiekowej są rzadko (43%) lub nigdy (24%) przedstawiane w mediach. Tylko jedna piąta osób w całej Wielkiej Brytanii uważa, że społeczeństwo nie ma nic przeciwko rozmowom o seksie i intymności osób w wieku powyżej 60 lat. Niewiele mniej niż 10% osób w wieku powyżej 65. roku życia uważa, że społeczeństwo nie ma nic przeciwko temu. Większość (60%) osób w wieku powyżej 65 lat nie czuje się komfortowo rozmawiając otwarcie o seksie i intymności, podając wstyd jako główny powód (66%). Na kolejnych miejscach znalazły się: „kiedy byłem młodszy, po prostu się o tym nie mówiło” (64%), „nie chcę wprawiać innych w zakłopotanie” (63%), „nie wiem, kiedy o tym mówić” (58%) oraz „brak pewności siebie” (57%).

Nadszedł czas, aby przełamać to tabu – twierdzi ekipa Relate.

– Może się wydawać, że to tylko młodzi ludzie z „idealnymi” ciałami uprawiają seks, ale oczywiście nie jest to prawda! W rzeczywistości seks i intymność w późniejszym życiu oznaczają różne rzeczy dla różnych ludzi: dla niektórych jest to odkrywanie nowych doświadczeń seksualnych, a dla innych po prostu możliwość wyrażenia emocji poprzez delikatny dotyk lub pocałunek w policzek – mówi seksuolożka Gail Thorne, która pracuje w Relate. I dodaje:  – To, co próbujemy dziś zrobić, to rozpocząć ogólnospołeczną rozmowę o tym, że seks i intymność – cokolwiek by to miało znaczyć – mogą być tak samo ważne dla osób starszych, jak dla wszystkich innych. W naszych usługach terapii seksualnej codziennie widzimy, jak brak umiejętności otwartego mówienia o potrzebach i pragnieniach może prowadzić do braku spełnienia, i jak jest szkodliwy dla poczucia pewności siebie poszczególnych osób i par. To właśnie chcemy zmienić.

Rankin zaś podkreśla: – Fakt jest taki, że wszyscy potrzebujemy intymności teraz bardziej niż kiedykolwiek, a wiek tak naprawdę jest tylko liczbą. Siła miłości i przywiązania – rzeczy, o których nie możemy przestać pisać książek, kręcić filmów i tworzyć piosenek pop – nie musi się zmniejszać wraz z wiekiem. Ta kampania ma na celu przełamanie konwencji.

Sesja zdjęciowa  odbyła się w komfortowych warunkach, w bezpiecznym otoczeniu, ze wsparciem trenera intymności. Ale bohaterowie kampanii nie tylko pozowali – podzieli się też swoim spojrzeniem na seks i intymność w krótkich wywiadach.

Margaret, wspominając męża: „Śpię wciąż w tym samym łóżku, w podwójnym, ale mam poduszkę z boku, więc kiedy zasypiam, czuję, że on tam jest.”

Daphne: „Myślę, że intymność przychodzi naturalnie, ponieważ intymność to dzielenie się wszystkim, nie tylko swoim ciałem./…/ Nigdy nie wychodzimy z domu bez pocałowania się na pożegnanie, nigdy. Ilekroć idziemy drogą, zawsze trzymamy się za ręce, on szuka mojej, a ja jego. /…/ Z wiekiem staliśmy się bardziej wyluzowani, mamy przyzwoity standard życia. Tak, myślę, że nasze życie seksualne jest całkiem dobre. Jest miło.”

Mark: „Poza tym, że jesteśmy mężami, jesteśmy też najlepszymi przyjaciółmi. Ta strona zawsze była czymś, co stanowiło stałą intymność i uderzało w bardziej fizyczne aspekty seksualne, które wzrastały i opadały w różnych okresach życia.”

Chrissie: „Z wiekiem seks stał się bardziej wynikiem wielkiej przyjaźni. Bardziej niż z fizycznego pożądania i potrzeby. Kiedy jest się młodszą kobietą, można być bardziej niż nimfomanką, kiedy jest się starszą, seks jest bardziej spełnieniem. Istnieją bariery w uprawianiu seksu, gdy się starzejesz. Ale wiele z nich kręci się wokół zdrowia. Wiele osób uważa, że starsi ludzie już to mają za sobą. Że nie mają już tych wewnętrznych uczuć miłości i dotyku, które ma się, gdy jest się młodszym. Ale w rzeczywistości zaskoczyło nas oboje, że zachowujesz dokładnie te same uczucia i chcesz się dotykać.”

Billie: „Myślę, że jesteś tak młody lub tak stary, jak myślisz, że jesteś. Albo jak się czujesz. To wszystko jest w umyśle. Mam teraz 83 lata, ale nigdy nie czułam, że mam tyle lat, ile miałam.”

Cora: „Seks nie ma nic wspólnego z wiekiem.”

W Polsce powoli zaczyna się podejmować temat dojrzałego seksu. Czy jesteśmy jednak gotowi na podobną kampanię? Głosy w sieci są podzielone, ale można zauważyć wiele przechylnych, wręcz entuzjastycznych głosów.

Więcej na: relate.org.uk/later-life-sex

RANKIN/RELATE