WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Tags: , , Redaktor AgeFree

Czerwona szminka na dojrzałych ustach – jak robić to dobrze w 5. krokach

Udostępnij

Dojrzałe kobiety bardzo lubią podkreślać usta na czerwono. Jeśli ty też masz chęć, ale dałaś sobie wmówić, że wyrazisty kolor szminki zarezerwowany jest tylko dla młodych ust, przypomnij sobie Helen Mirren i przeczytaj ten artykuł.

Owszem, usta z wiekiem tracą kolagen, wargi stają się węższe, tracą kontur i kolor, wokół nich pojawiają się zmarszczki. Ale to nie powód, żeby rezygnować z malowania ich. Wystarczy tylko zmienić technikę i zainwestować w odpowiednią szminkę. Zastosuj się do poniższych wskazówek, a będziesz wyglądać olśniewająco.

 1.  Poznaj odcień swojej skóry

Jak to zrobić? Nie jest to wcale takie oczywiste i intuicyjne, ale są metody, żeby ustalić odcień karnacji:

  • Jeśli twoja skóra po opalaniu brązowieje, to prawdopodobnie masz ciepłą karnację. Jeśli szybko robi się czerwona – masz zimną tonację. Jeśli nie pasuje do ciebie ani jedno ani drugie – jesteś typem neutralnym.
  • Jeśli twoje żyłki na nadgarstku są zielonkawe – masz ciepłą karnację. Jeśli są niebieskie (ew. fioletowe lub różowawe) – masz karnację zimną. Jeśli nie umiesz określić koloru – odcień twojej skóry jest neutralny.

Dlaczego jest to tak ważne przy wyborze czerwonej szminki? Ponieważ czerwone pomadki mają podton niebieski lub pomarańczowy. Czerwone pomadki z niebieskim podtonem pasują do chłodnych karnacji, a te z pomarańczowym podtonem do ciepłych. Karnacje neutralne mogą zazwyczaj nosić czerwone pomadki z niebieskim lub pomarańczowym odcieniem. 

2.  Zmatuj usta przed nałożeniem pomadki

Młodsze kobiety mogą nakładać czerwoną szminkę na usta ot tak po prostu – bez specjalnych przygotowań, malowanie dojrzałych ust wymaga większej uwagi.

  • Aby zachować idealną czerwień pomalowanych ust, użyj podkładu przed nałożeniem szminki. Podkłady te zapewniają matową bazę dla pomadki i zapobiegają jej migracji w pionowe linie wokół ust. Pomagają również utrzymać nawilżenie ust.

3.  Nakładaj czerwoną szminkę tak, jak to robią makijażyści

Ponieważ z wiekiem kontur ust zanika, trzeba go odtworzyć za pomocą konturówki. Ma to też tę zaletę, że konturówka „trzyma” szminkę w obrębie wyznaczonej linii i szminka nie rozlewa się.

Oto sposób na uzyskanie perfekcyjnie zdefiniowanej linii ust:

  • Wybierz kredkę do ust w kolorze dokładnie odpowiadającym czerwonej szmince, którą wybrałaś. Nie bież ani jaśniejszej ani ciemniejszej konturówki – kolor musi być dokładnie taki sam. Jest to bardzo ważne. Nie powinno być widoczne, że używasz konturówki do ust – jedynie to, że masz bardzo precyzyjną, dobrze zarysowaną linię ust. Taki efekt możesz osiągnąć jedynie za pomocą kredki.
  • Pomadkę nakładaj w lusterku powiększającym. Nałóż szminkę tak blisko linii ust, jak to tylko możliwe.  Następnie, bardzo ostrym końcem konturówki, narysuj linię wokół naturalnych granic linii ust. (Dzięki pomadce konturówka będzie się gładko przesuwać.) Jeśli masz wąskie usta, narysuj konturówką linię tuż za linią naturalnych warg. To wymaga wprawy, więc jeśli uznasz, że to nie wygląda dobrze, zrezygnuj z tego pomysłu. Ale jeśli efekt ci się podoba – kontynuuj.

4.  Wybierz klasykę

Pamiętaj, że nie chodzi tylko o szminkę – chodzi o całe doświadczenie. Jeśli chcesz mieć podkreślone na czerwono usta, nie możesz tego zrobić tanią, drogeryjną szminką.

Tańsze składniki są często syntetyczne lub produkowane masowo, bardziej luksusowe wersje są droższe – wynika to z kosztów pozyskania składników. Na przykład zamiast wosku pszczelego lub wosku sumaka (pozyskiwanego z jagód sumaka japońskiego), tańsza szminka może zawierać tanie oleje mineralne i woski. Te tańsze składniki nie są tak trwałe jak te droższe. 

5.  Stonuj resztę makijażu

Zasady makijażu są proste: podkreślamy albo oczy albo usta. Kiedy nosisz czerwoną szminkę, wszystkie oczy będą zwrócone na twoje usta, dlatego makijaż oczu powinien być minimalny – neutralny cień i tusz do rzęs powinny wystarczyć. Lekko podkreślone brwi i delikatnie zarumienione policzki również pomogą ci w podkreśleniu wyglądu czerwonej szminki.

A tak wyglądają dojrzałe kobiety z ustami pomalowanymi na czerwono. Prawda, że pięknie?

Tagi