WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Tags: , Redaktor AgeFree

Dzień Matki – kiedy wszystko się zmienia

Udostępnij

Twoja mama ciągle się wachluje? Stała się irytująca? Szuka okularów w lodówce i zapomina, co powiedziała kilka minut wcześniej? W jednej minucie śmieje się, by w następnej szlochać nad reklamą  keczupu? Zastanawiasz się, czy nie oszalała?

Nie, nie oszalała. Choć taka odpowiedź, być może, zadowoliłaby wiele osób. Dla tych jednak, którzy chcą troszczyć się o swoje mamy nie tylko z okazji Dnia Matki, mamy kilka cennych informacji i niesiemy nadzieję. TO się kiedyś skończy. Kiedy? Kiedy mama przejdzie menopauzę, a jej ciało przyzwyczai się do nowej rzeczywistości hormonalnej.

Wszystkiemu winne są estrogeny

A właściwie ich brak. Jeśli twoja mama jest kobietą pomiędzy 45. a 60. rokiem życia prawdopodobnie jest w trakcie transformacji menopauzalnej. Co to oznacza? Ano to, że właśnie znajduje się w jednym z trzech jej etapów. Dochodzi wtedy do, czasami dosyć gwałtownego, obniżania się poziomu estrogenów w jej ciele. Te etapy transformacji menopauzalnej to: perimenopauza, menopauza i postmenopauza. To naturalny proces fizjologiczny, związany z ustawaniem funkcji rozrodczych kobiety, które całkowicie wygasają w naszym obszarze geograficznym w okolicach 51. roku życia. Tyle bowiem ma lat przeciętnie kobieta, która przestaje miesiączkować – inaczej mówiąc: przechodzi menopauzę. Bo menopauzą nazywamy właśnie ostatnią miesiączkę, a cały proces zmian hormonalnych zachodzących w tym okresie określa się mianem klimakterium lub przekwitaniem. Można go też nazywać transformacją menopauzalną.

Oprócz kończenia się rezerwy jajnikowej, czas ten charakteryzuje się przede wszystkim brakiem równowagi hormonalnej (porównanie transformacji menopauzalnej do przedłużającego się PMS-u – jest na użytek popularyzacji wiedzy na ten temat całkiem w porządku), a kluczem do zmian zachodzących na poziomie psychosomatycznym jest spadek estrogenów.

Każda kobieta jest unikalną „mapą” receptorów estrogenowych, dlatego też transformacja menopauzalna jest przeżyciem bardzo osobniczym. Warto jednak odnotować, że aż 80 proc. kobiet zmiany te przechodzi ciężko, a 25 proc. z nich – bardzo ciężko. Spadek estrogenów odpowiada bowiem aż za 34-54 trudnych symptomów (tyle wskazuje amerykański miesięcznik Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy „Menopause Matters”). Najnowsze dane pokazują, że tych symptomów może być nawet… 100!

Objawy transformacji menopauzalnej

Wymieńmy tylko niektóre: uderzenia gorąca, nocne zlewne poty, utrata libido, suchość pochwy, wahania nastroju, mgła mózgowa, trudności z koncentracją, ataki paniki, lęk, drażliwość, depresja, wypadanie włosów, zawroty głowy, szumy uszne, zmęczenie, problemy ze snem, wzdęcia, przyrost wagi, podniesienie poziomu cholesterolu, nietrzymanie moczu, łamliwe paznokcie, osteoporoza/ utrata gęstości kości, kołatanie serca, zmiany w zapachu ciała, nadmierne owłosienie na ciele, obniżenie tembru głosu, bóle głowy i migreny, ból piersi, ból stawów i mięśni, bóle kręgosłupa, lipodemia, tzw. obrzęk lipidowy, pieczenie w ustach, uczucie porażenia prądem (ESS), problemy z dziąsłami, problemy trawienne, sucha i swędząca skóra, zespół suchego oka, parestezje, napięcie mięśniowe.

Dotarliście do końca? Jeśli tak, to wyobraźcie sobie życie, funkcjonowanie, pracę zawodową z tymi dolegliwościami. Niemożliwe? A jednak! Większość kobiet zmaga się przeciętnie z 6 z nich przez średnio 7 lat! W tym kontekście nie wydaje się  dziwne, że np. w Wielkiej Brytanii co dziesiąta kobieta rezygnuje z pracy w tym czasie. Zwyczajnie nie jest w stanie wykonywać w bólu swoich podstawowych obowiązków. Objawy te jednak wpływają nie tylko na pracę zawodową. Aż 73 proc. rozwodzących się Brytyjek stwierdziło, że wymienione symptomy przyczyniły się do rozpadu ich związków. A przecież tak złe samopoczucie na poziomie fizycznym i psychicznym wpływa nie tylko na partnera czy męża. Odbija się na całym życiu towarzyskim, społecznym i rodzinnym: dotyka dzieci, rodziców, rodzeństwo i znajomych.

Przytul, wysłuchaj i wyciągaj wnioski

Odkąd większość z nas sięga pamięcią mama była pierwszą osobą biegnącą wszystkim na pomoc, zawsze empatyczną, życzliwą, uważną na problemy innych, swoje – stawiającą na ostatnim miejscu. Dlaczego zatem dzisiaj bywa chodzącą bombą zegarową? Wściekłą, pełną żalu, bólu i agresji? Rod Steward opisywał, jak wraz z synami przerażony przestawał poznawać swoją żonę,  Penny Lancaster, przechodzącą transformację menopauzalną: „Wpadała w porażające napady wściekłości. Pewnej nocy rzuciła w nas sztućcami”. Od tego czasu Rod Steward głośno mówi, jak ważna jest edukacja na temat symptomów menopauzy, po to, by rodzina i partnerzy wiedzieli, jak wspomóc matki, żony i partnerki w tym niezwykle trudnym dla nich czasie.

Znaczna część psychiatrów i psychoterapeutów sądzi, że złość, prawie zawsze, jest emocją wtórną. Poprzez wzorce społeczne i kulturowe uczymy się nią przykrywać inne prawdziwe uczucia, takie jak ból, słabość, cierpienie, wstyd czy lęk. Za złością stoją najczęściej lata niezaspokajanych potrzeb: brak szacunku, uznania, sprawiedliwości, wsparcia, pomocy, bezpieczeństwa i wiele innych. Dlatego mama w tym – bywa, że ekstremalnie dla niej trudnym czasie – potrzebuje od swoich bliskich wsparcia szczególnego. Potrzebuje zrozumienia jej gniewu i oparcia w czasie, kiedy staje się niewolnicą hormonalnego rollercoasteru.

Co równie ważne – procesy fizjologiczne mamy, sposób, w jaki je przechodzi, mogą ujawniać wiele przydatnych informacji dla ich córek. Badania wykazały także, że doświadczenie transformacji menopauzalnej matki może pomóc przewidzieć wiek wystąpienia menopauzy i poziom płodności córki.

Wspieraj (nie tylko w Dzień Matki)

Co możemy zrobić, by w końcu docenić kobietę, która przez dekady stawiała potrzeby swoich bliskich ponad swoimi? Menopauza jest punktem zwrotnym dla wielu matek. To czas, kiedy ich hormony „krzyczą”, by przestały skupiać się na innych i zaczęły odzyskiwać siebie. Mamy w czasie transformacji menopauzalnej mają dużo na głowie. Ten etap w ich życiu wymaga wsparcia, zrozumienia i miłości. Dzień Matki to wyjątkowa okazja, aby im to dać, ale równie ważne jest,  aby być z nimi  i towarzyszyć im w całym tym procesie. To wsparcie znaczyć będzie dla nich znacznie więcej niż jednorazowa wiązanka nawet najpiękniejszych kwiatów. Jak w najprostszy sposób można wspomóc mamy będące w transformacji menopauzalnej?

  • Uznaj jej uczucia: słuchaj bez osądzania i daj znać, że jej uczucia są ważne.
  • Znajdź czas na rozmowę: służ poradą związaną z nowymi nawykami i stylem życia, dietą czy aktywnością fizyczną.
  • Zapewnij komfort fizyczny i bliskość: przytulanie lub trzymanie za rękę mogą przekazać ciepło i zapewnić komfort, których słowa mogą nie wyrazić.
  • Zaproponuj wspólne zajęcia: wspólny spacer lub jednodniowa wycieczka będą dla niej powodem do wyjątkowej radości, zwłaszcza jeśli mama ciężko znosi „syndrom pustego gniazda”.
  • Okazuj życzliwość drobnymi gestami: zrób zakupy, zapłać rachunki, zapisz mamę do lekarza, – te proste akty życzliwości mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zapewnienie wsparcia emocjonalnego w okresie okołomenopauzalnym.
  • Ugotuj zdrowy posiłek – może będzie on początkiem nowego, lepszego stylu odżywiania?
  • Zapisz ją na jogę lub inne ćwiczenia – zawsze możecie to zrobić razem!
  • Podaruj jej dzień w SPA lub zrób masaż samodzielnie. Dotyk w czasie, kiedy zmienia się tak bardzo ciało, ma kolosalne znaczenie!
  • Zapisz ją na sesję terapeutyczną. Maj to także miesiąc świadomości zdrowia psychicznego, a zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne w czasie transformacji menopauzalnej.

Transformacja może być trudną podróżą, a mama może potrzebować w niej szczególnego  zrozumienia. Znajomość zachodzących w tej podróży procesów jest niezwykle ważna. Warto wiedzieć, jak w jej trakcie będzie zachowywał się organizm, czego można się po nim spodziewać, jak sobie z radzić z licznymi symptomami, gdzie szukać pomocy, jak zmienić styl życia, dietę, jakie leki czy suplementy mogą być w tym czasie pomocne, a nade wszystko – którzy specjaliści  potrafią się tym skomplikowanym i często niełatwym procesem zaopiekować. Na koniec – warto dowiedzieć się, że po menopauzie czeka wciąż ekscytujące życie. Wszystkie wskazówki dla kobiet menopauzalnych znaleźć można w pierwszej polskiej aplikacji dla kobiet menopauzalnych MAMENO: app.mamenolife.com

Podeślij mamie adres, pomóż się zalogować!

Marzena Michałek

 

 

Tagi