WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Redaktor AgeFree

Jak budować bliskość i stać się „intymnym zespołem”? Rozmawiać! Na to nigdy nie jest za późno

Udostępnij

Tekst: Klaudia Latosik i Olga Żukowicz

Przesądy i uprzedzenia wobec siebie stanowią dużą przeszkodę w komunikacji w związku, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do poważnych kryzysów w relacji, a nawet rozstania. Niezależnie od tego, czy nieporozumienia dotyczą podziału obowiązków, opieki nad dziećmi lub wnukami, finansów czy seksu. Pułapką jest myślenie, że znamy dobrze swojego partnera, że „rozumiemy się bez słów”. Równie złudne jest przekonanie, że sprawy seksualne rozwiązują się same.

Efektywna komunikacja może wzmocnić bliskość między partnerami i wzbogacić wiedzę o swoich wzajemnych potrzebach, marzeniach i fantazjach, także tych erotycznych. Jeżeli nasz związek od dłuższego czasu niszczą kłótnie, strony nie są usatysfakcjonowane dotychczasowym życiem seksualnym, to zdecydowanie warto udać się do terapeuty par, z którym wspólnie można wypracować nowe sposoby komunikacji, uwzględniającej emocje i wartości obu stron.

Jednakże żaden specjalista nie wykona za nas pracy, która musi być odrobiona – musimy zacząć ze sobą rozmawiać. Rozmowa jednak to nie monolog – musimy nauczyć się słuchać siebie nawzajem. Tę umiejętność możemy wypracować w każdym, nawet wieloletnim związku. Nigdy nie jest za późno, a zdecydowanie warto.

Jak zacząć?

Pierwsza przeszkoda związana jest z oporem przed używaniem słownictwa związanego z seksualnością. Jeśli wcześniej nie podejmowaliśmy takich tematów, to może pojawić się zawstydzenie, skrępowanie lub niepewność. Joan Price w swojej książce „Naked at our age” mówiącej bez pruderii o seksie w wieku dojrzałym, przekonuje, że nie warto zrażać się pierwszymi niepowodzeniami. Rozmowy o seksie wymagają szczególnej wrażliwości i delikatności. Zbyt natarczywy, roszczeniowy ton, nawet przy dobrych chęciach może zrazić drugą stronę. Sfera seksualna to delikatny obszar, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, dlatego należy unikać oskarżeń czy obraźliwych etykiet. Istotną kwestią jest także miejsce takich rozmów. Price zachęca, żeby wyjść poza łóżko. Takie rozmowy mogą odbywać się podczas wieczornej kolacji czy na spacerze. Zawsze jednak trzeba zadbać o intymną i bezpieczną atmosferę.

Strategie komunikacji

  • Mów o swoich potrzebach i dziel się swoimi emocjami, nie oczekuj, że partner/partnerka będą intuicyjnie wiedzieć, czego ci potrzeba, np. które miejsca na twoim ciele są szczególnie wrażliwe.
  • Skonfrontuj wyobrażenia z rzeczywistością: jeżeli domyślasz się, że druga strona np. niechętnie decyduje się na seks oralny, zapytaj oto.
  • Nie chowaj urazy, tłumiona złość zamienia się z czasem w postawę bierno-agresywną, co może tylko pogłębić istniejący konflikt.
  • Myśl konstruktywnie – koncentruj się na rozwiązaniach problemu, a nie na próbie udowodnienia racji czy obarczania winą.
  • Zwróć uwagę na język, którym się posługujesz.
Zdrowe nawyki językowe, które mogą pomóc w kształtowaniu empatycznej postawy i wzajemnego zrozumienia.

Nie chodzi o to, żeby treść tej tabelki przyswoić na pamięć, ale żeby uświadomić sobie, jaką rolę w postrzeganiu osób, interpretowaniu zdarzeń odgrywa język.

W myśleniu o pozytywnej seksualności warto zapoznać się modelem GES – Good Enough Sex, czyli seksu wystarczająco dobrego, który opiera się na realistycznych, zaadaptowanych do wieku oczekiwaniach wobec seksu, uwzględniających kondycję zdrowotną i psychiczną partnerów. To podejście docenia rolę przyjemności w budowaniu bliskości, pomaga osiągnąć satysfakcję seksualną bez koncentrowania się na orgazmie i stosunku genitalnym. Każdy z nas może być wystarczająco dobrym partnerem/partnerką/kochankiem/kochanką. Podstawowymi wartościami w tej koncepcji są współpraca, intymność i spójność w parze. Partnerzy stają się „intymnym zespołem”, którego głównym zadaniem i wyzwaniem staje się wzajemnie wsparcie i wybaczenie przeszłych niepowodzeń bądź rozczarowań.

Olga i Klaudia są założycielkami Srebrnego Warkocza. Miejsca, gdzie wspierają, pomagają i edukują dorosłe oraz dojrzałe osoby w rozwoju zdrowej seksualności.