WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Redaktor AgeFree

Naukowcy chyba wiedzą już, dlaczego kobiety żyją dłużej

Udostępnij

Jak donosi portal ScienceDaily.com, naukowcy z University of Virginia Health System dokonali nowego odkrycia, które może wyjaśnić, dlaczego mężczyźni zazwyczaj nie żyją tak długo jak kobiety.

Badania sugerują, że jest to związane z utratą chromosomu Y. Utrata męskiego chromosomu płciowego wraz z wiekiem u wielu mężczyzn powoduje blizny w mięśniu sercowym i może prowadzić do śmiertelnej niewydolności serca.

Szacuje się, że 40 proc. 70-latków cierpi z powodu utraty chromosomu Y. Jednak sytuacja nie jest beznadziejna – istnieje lek, który celuje w niebezpieczne blizny.

– Szczególnie po 60. roku życia mężczyźni umierają wcześniej niż kobiety. To tak, jakby biologicznie starzeli się szybciej – powiedział kierownik zespołu badawczego, dr Kenneth Walsh, który jest dyrektorem Wydziału Medycyny Sercowo-Naczyniowej UVA i Centrum Badań Sercowo-Naczyniowych im. Roberta M. Berne’a. I dodał: – To nowe badanie dostarcza wskazówek, dlaczego mężczyźni cieszą się życiem krócej niż kobiety.

Utrata chromosomów a zdrowie serca

Podczas gdy kobiety mają dwa chromosomy X, mężczyźni mają X i Y. Jednak wielu mężczyzn z wiekiem zaczyna tracić chromosom Y w części swoich komórek. Szczególnie jest to widoczne u palaczy. Utrata występuje głównie w komórkach, które podlegają szybkiej rotacji, takich jak komórki krwi. Naukowcy wcześniej zauważyli, że mężczyźni, którzy cierpią z powodu utraty chromosomu Y, częściej umierają w młodszym wieku i cierpią na dolegliwości związane z wiekiem, takie jak choroba Alzheimera. Jednak nowe badania dra Walsha są uważane za pierwszy twardy dowód na to, że utrata chromosomu bezpośrednio powoduje szkodliwe skutki dla zdrowia mężczyzn.

Potencjalne leczenie

Wyniki badań sugerują, że ukierunkowanie skutków utraty chromosomu Y może pomóc mężczyznom żyć dłużej i zdrowiej. Doktor Walsh zauważa, że jedną z potencjalnych opcji leczenia może być lek o nazwie pirfenidon, stosowany do leczenia idiopatycznego zwłóknienia płuc (formy bliznowacenia płuc). Lek ten jest również testowany w leczeniu niewydolności serca i przewlekłej choroby nerek –  dwóch schorzeń, dla których charakterystyczne jest bliznowacenie tkanek. Na podstawie swoich badań Walsh uważa, że mężczyźni z utratą chromosomu Y mogliby szczególnie dobrze reagować na ten lek oraz inne leki antyfibrotyczne, które są opracowywane. Aby to jednak ustalić, potrzebne będą dalsze badania.

Jak określić utratę chromosomu Y?

Niestety, aktualnie nie ma powszechnie dostępnej metody. Współpracownik dra Walsha, Lars A. Forsberg z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji, opracował niedrogi test podobny do tych używanych do badania COVID-19, który może wykryć utratę chromosomu Y, ale test ten jest w dużej mierze ograniczony do stosowania w laboratoriach.

– Jeśli zainteresowanie testem będzie rosło i okaże się, że jest on użyteczny i może pomów w spersonalizowanej terapii, być może stanie się rutynowym testem diagnostycznym – powiedział dr Kenneth Walsh.