Dołączając do NEWSLETTERA zgadzasz się na wykorzystanie danych w celu informowania o kolejnych promocjach, aktualnościach i kampaniach. Zapoznaj się z polityką prywatności tutaj - Zobacz
Jeanne Calment była najdłużej żyjącą udokumentowaną osobą. Urodziła się w roku 1875 i zmarła 122 lata później, w 1997. Tuż za nią w rankingu jest Sarah Knauss, która zmarła w wieku 119 lat. Pierwsza piętnastka najdłużej żyjących osób to kobiety. Z 99 rekordzistów tylko 5 to mężczyźni. Państwa, które dominują w grze o najdłuższe życie to: Monako (gdzie długość życia sięga 89,4 lat), Japonia (85,3) i Singapur (85,2).
Jako czynnik wspomagający długie życie najczęściej wymienia się zdrową zrównoważoną dietę, do tego dochodzi też regularna aktywność fizyczna. Dodatkowo cieplejszy klimat ma również szansę wydłużyć człowiekowi życie. W skład wchodzi też oczywiście genetyka (ale tylko w 20 proc, w 80 proc. za długowieczność odpowiada styl życia). W XXI wieku średnia światowa to mniej więcej 72 lata. Zaledwie 60 lat wcześniej, w 1960, było to 52,5 lat. Tak więc ludzie żyją zdecydowanie coraz dłużej i wiemy też, że średnio żyć mogą jeszcze dłużej.
Co jednak stanowi problem, to ekstremalna trudność w doprowadzeniu naszych mózgów do odwrócenia nieubłaganego niszczenia neuronów, które towarzyszy starzeniu się. Ale naukowcy już nad tym pracują. Jak doktor Eric Haseltine pisze w swoim artykule „3 powody, dzięki którym starzenie mózgu może być niedługo odwracalne”, laboratorium dr Petera Waltera na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco odkryło, że tkanka mózgowa rutynowo wykrywa, kiedy niektóre neurony zaczynają mieć problemy, takie jak infekcje wirusowe, i – poprzez mechanizm zwany Integrative Stress Response (ISR) – aktywnie hamuje aktywność (syntezę białek) chorych neuronów, aby zapobiec dalszemu zakłócaniu funkcji mózgu.
Gdy się starzejemy, a neurony w mózgu pogarszają się, na przykład z powodu stanu zapalnego, aktywność ISR wzrasta, hamując coraz więcej funkcji nerwowych. Walter i jego współpracowniczka, dr Susanna Rosi, niedawno odkryli, że hamowanie aktywności ISR (co samo w sobie hamuje funkcje mózgu) może zadziwiająco szybko odwrócić spadek funkcji poznawczych u starych myszy. Na przykład, starym myszom dużo trudniej niż tym młodym jest nauczyć się poruszania po korytarzach, ale kiedy zespół badawczy zaczął leczyć starsze myszy inhibitorem ISR, w ciągu zaledwie kilku dni radziły sobie równie dobrze jak młode myszy.
Ta prawie natychmiastowa poprawa zdolności poznawczych oznacza, że związany z wiekiem spadek umysłowy nie jest całkowicie spowodowany śmiercią neuronów lub innymi trwałymi ubytkami, ale częściowo aktywnymi, odwracalnymi procesami metabolicznymi. Zespoły UC San Francisco uważają, że leczenie, takie jak inhibitory ISR, może pewnego dnia przywrócić funkcje utracone nie tylko z wiekiem, ale także z udarem i urazem.
Według niektórych naukowców mózg zaczyna się powoli starzeć gdzieś pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, a po 60. proces zaczyna przyspieszać. U każdego człowieka inaczej się to objawia, niektórzy znoszą to lepiej od reszty. Osobiście znam wiele starszych osób po 70-tce, których umysły są bystre i szybkie. Co łączy ich wszystkich, to ciągły rozwój i aktywny tryb życia. Dlatego póki badania nad inhibitorami ISR nie staną się rzeczywistą pomocą dla ludzi, jesteśmy skazani na regularne trenowanie naszych mózgów. Im szybciej się zacznie tym lepiej.
Parę rzeczy, które można robić, by utrzymać swój mózg w dobrej kondycji, tym samym zahamować proces starzenia, to:
Starzenie ciała i mózgu w XXI wieku nie jest wyrokiem. Można przez ten proces przejść łagodnie i bez większego trudu. Jednakże nie obędzie się bez wysiłku. Całe nasze ciało potrzebuje zarówno regularnej aktywności fizycznej/psychicznej, jak i dobrego paliwa. Zapewniając ciału te rzeczy możemy być sprawnymi 70-, 80-, czy nawet 90- latkami. Zatem wiekowiejmy w zdrowiu!
Tekst: Lena Niedaszkowska