WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Tags: Redaktor AgeFree

Ekstremalna długowieczność, czyli jak długo może żyć człowiek

Udostępnij

Od dziesięcioleci rośnie liczba osób, które dożywają wieku powyżej 100 lat. Jest już ich prawie pół miliona na całym świecie. Znacznie mnie jest „superstulatków”, czyli ludzi dożywających 110 lub więcej lat. Obecnie jest ich na świecie ok. 300-450, z czego około siedemdziesięciu zostało zweryfikowanych przez organizację naukowo-badawczą Gerontology Research Group.

Aktualnie najstarszym człowiekiem jest Japonka Kane Tanaka, która 2 stycznia 2021 roku skończyła 118 lat. Ten tytuł przypadł jej po śmierci Chiyo Miyako, który zmarł 22 lipca 2018 roku w wieku 115 lat. Taka ekstremalna długowieczność, według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Waszyngtonie, prawdopodobnie będzie nadal powoli rosła do końca tego stulecia, a szacunki pokazują, że możliwe jest dożywanie ludzi 125 lat, a nawet 130 lat.

– Ludzi fascynują ekstrema, niezależnie od tego, czy chodzi o lot na Księżyc, o to jak szybko ktoś może biec na olimpiadzie, czy jak długo ktoś może żyć – mówi główny autor badania, Michael Pearce, doktorant Uniwersytetu Waszyngtońskiego w dziedzinie statystyki. 

Badanie, opublikowane 30 czerwca w „Demographic Research”, do badania długości ludzkiego życia wykorzystało modelowanie statystyczne. Podczas gdy niektórzy naukowcy twierdzą, że choroby i degradacja komórek prowadzą do naturalnego ograniczenia długości życia, inni utrzymują, że nie ma takiego ograniczenia, o czym świadczą bijący rekordy superstulatkowie. Inne podejście przyjęli Pearce oraz Adrian Raftery, profesor socjologii i statystyki na UW. Zapytali, jaka może być najdłuższa indywidualna długość życia człowieka do roku 2100. Wykorzystując statystykę bayesowską (jest to metoda wnioskowania statystycznego, w której korzysta się z twierdzenia Bayesa do aktualizowania prawdopodobieństwa subiektywnego hipotez w oparciu o dotychczasowe prawdopodobieństwo oraz nowe dane) badacze oszacowali, że prawie na pewno zostanie pobity rekord świata wynoszący 122 lata i z dużym prawdopodobieństwem co najmniej jedna osoba będzie żyć od 125 do 132 lat.

Aby obliczyć prawdopodobieństwo dożycia powyżej 110 lat — i do jakiego wieku — Raftery i Pearce sięgnęli po najnowszą wersję Międzynarodowej Bazy Danych Długowieczności, stworzonej przez Instytut Badań Demograficznych im. Maxa Plancka. W bazie tej są dane superstulatków z 10 krajów europejskich, a także Kanady, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Rozwój medycyny idzie w takim kierunku, że te przewidywania wydają się być bardzo realne. Wdrażanie rozwiązań technologicznych opartych na sztucznej inteligencji i Big Data, terapie genowe, drukowanie narządów, medycyna stylu życia – to wszystko przybliża nas do osiągania wieku, na jaki jesteśmy jako ludzie „zaprojektowani”, czyli 120 lat. Naukowcy pracują cały czas nad wynalezieniem substancji lub koktajlu substancji, które cofną nasz zegar biologiczny. Mają już w tym pierwsze sukcesy.

Tagi

Może spodoba Ci się również

Hello world.

This is a sample box, with some sample content in it test.