Dołączając do NEWSLETTERA zgadzasz się na wykorzystanie danych w celu informowania o kolejnych promocjach, aktualnościach i kampaniach. Zapoznaj się z polityką prywatności tutaj - Zobacz
Osoby starsze funkcjonują obecnie lepiej niż osoby w tym samym wieku trzy dekady temu. Zostało to zaobserwowane w badaniu przeprowadzonym na Wydziale Nauk o Sporcie i Zdrowiu oraz w Centrum Badawczym Gerontologii na Uniwersytecie w Jyväskylä w Finlandii. W badaniu tym porównano sprawność fizyczną i poznawczą osób w wieku od 75 do 80 lat z osobami w tym samym wieku w latach 90. Dane po raz pierwszy zostały zebrane w latach 1989-1990 i dotyczyły 500 osób urodzonych w latach 1910-1914. Badanie ponownie przeprowadzono od 2017 do 2018 roku na grupie 726 osób urodzonych w 1938 lub 1939 roku i 1942 lub 1943 roku.
– Pomiary oparte na wydajności opisują sposób, w jaki osoby starsze radzą sobie w codziennym życiu, a jednocześnie odzwierciedlają ich wiek funkcjonalny – mówi szefowa zespołu badawczego, profesor Taina Rantanen.
Wśród mężczyzn i kobiet w wieku od 75 do 80 lat siła mięśni, szybkość chodzenia, szybkość reakcji, płynność werbalna, rozumowanie i pamięć robocza są obecnie znacznie lepsze niż u osób w tym samym wieku urodzonych wcześniej. Prędkość spaceru była średnio o 0,2-0,4 m/s większa w grupie urodzonej później. W zakresie siły uścisku poprawa wynosiła 5-25%, a w zakresie siły prostowania kolana 20-47%. W badaniach funkcji płuc nie zaobserwowano jednak różnic między tymi dwoma grupami.
– Lepszą szybkość chodzenia i siłę mięśni wśród urodzonych później uczestników badania tłumaczą wyższa aktywność fizyczna i większe rozmiary ciała – mówi doktorantka Kaisa Koivunen. – Za to najważniejszym czynnikiem leżącym u podstaw różnic w wydajności poznawczej jest dłuższa edukacja.
Doktorant Matti Munukka kontynuuje:
– Grupa 75- i 80-latków urodzonych później dorastała i żyła w innym świecie niż ich odpowiedniki urodzone trzy dekady temu. Nastąpiło wiele korzystnych zmian. Należą do nich lepsze odżywianie i higiena, poprawa opieki zdrowotnej i systemu szkolnego, lepsza dostępność do edukacji i lepsze życie zawodowe.
Wyniki sugerują, że zwiększonej długości życia towarzyszy zwiększona liczba lat życia z dobrą zdolnością funkcjonalną w jego trzeciej części. Obserwacje te można wyjaśnić wolniejszym tempem zmian wraz z wiekiem, wyższą maksymalną wydajnością fizyczną w ciągu całego życia lub kombinacją tych dwóch czynników.
– Te badania są wyjątkowe, ponieważ istnieje tylko kilka badań na świecie, które porównują maksymalne wskaźniki oparte na wydajności pomiędzy osobami w tym samym wieku w różnych okresach – mówi Rantanen.
– Wyniki sugerują, że nasze rozumienie starszego wieku jest staromodne. Wydłużenie średniej długości życia zapewnia nam więcej lat bez niepełnosprawności, ale jednocześnie ostatnie lata życia przypadają na starszy wiek, zwiększając potrzebę opieki. Wśród starzejącego się społeczeństwa zachodzą jednocześnie dwie zmiany: kontynuacja zdrowych lat do osiągnięcia wyższego wieku oraz wzrost liczby osób w bardzo podeszłym wieku, które potrzebują opieki osób trzecich.
Źródło: https://neurosciencenews.com/