WCZYTUJĘ

Wpisz szukaną frazę

Redaktor AgeFree

Czujesz się młodziej niż wynika z twojego wieku? Będziesz żyć dłużej!

Udostępnij

Jak podaje raport Ringier Axel Springer „Power of silver generation”, 40 proc. Polaków w wieku 50-70 lat czuje się młodziej przynajmniej o 5 lat. Wystarczy poczytać komentarze dojrzałych ludzi na Facebooku lub po prostu zapytać ich, czy czują się na swój wiek. Często stwierdzają, że „w środku” mają dwadzieścia kilka lat (a nawet tylko 18). Lata lecą, a w sercu ciągle maj. Okazuje się, że ma to swoje konsekwencje zdrowotne. Bardzo pozytywne.

Opublikowano niedawno wyniki badania, z którego wynika, że starsi ludzie, którzy czują się lub zachowują się młodziej niż ich wiek chronologiczny, „trzymają się” lepiej niż ich rówieśnicy odczuwający swój wiek. Mają zwykle lepsze funkcje poznawcze, odczuwają mniejszy stres i mają mniej stanów zapalnych. Badanie sugeruje jedną potencjalną przyczynę związku między subiektywnym wiekiem a stanem zdrowia: czucie się młodziej niż wynika z daty urodzenia może chronić osoby dorosłe w średnim i starszym wieku przed szkodliwymi skutkami stresu.

Z młodym duchem – zdrowsze ciało

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Gerontologii przeanalizowali dane z trzech lat zebrane od 5039 uczestników German Aging Survey – badania obejmującego mieszkańców Niemiec w wieku 40 lat i starszych. Ankieta zawierała pytania dotyczące ilości odczuwanego stresu w życiu ludzi i ich zdrowia – konkretnie ograniczeń w codziennych czynnościach, takich jak chodzenie, ubieranie się i kąpiel. Uczestnicy wskazali również swój subiektywny wiek, odpowiadając na pytanie „Na ile lat się czujesz?”

Ci, którzy zgłaszali większy stres w swoim życiu, doświadczyli gwałtownego pogorszenia się zdrowia w ciągu trzech lat, a związek między stresem a pogorszeniem zdrowia był silniejszy w przypadku osób starszych chronologicznie. Jednak subiektywny wiek wydawał się zapewniać bufor ochronny. Wśród osób, które czuły się młodsze niż ich wiek chronologiczny, związek między stresem a pogorszeniem zdrowia funkcjonalnego był słabszy. Ten efekt ochronny był najsilniejszy wśród najstarszych uczestników.

„Nasze odkrycia potwierdzają rolę stresu jako czynnika pogarszającego stan zdrowia, szczególnie wśród osób starszych, a także rolę subiektywnego odczuwania swojego wieku jako niższego niż w rzeczywistości jest we wspomaganiu zdrowia i buforowaniu stresu” – powiedział dr Markus Wettstein nadzorujący badanie.

Dobry PR starzenia się – tego nam potrzeba

Wyniki sugerują, że to, co może pomóc ludziom poczuć się młodszymi, może zmniejszyć szkody spowodowane stresem i poprawić zdrowie starszych osób dorosłych – chociaż potrzebne są dalsze badania, aby określić, jakie działania mające na celu odmłodzenie mentalne będą działać najlepiej. Według dra Wettsteina kampanie informacyjne walczące z negatywnymi stereotypami dotyczącymi wieku oraz promowanie pozytywnego wizerunku starzenia się mogą pomóc ludziom poczuć się młodziej.

To bardzo dobry kierunek – inne badania wykazały bowiem, że pozytywne nastawienie do starzenia się przedłuża życie o ponad 7 lat.

Z obserwacji wynika, że bardzo odmładza korzystanie z internetu – starsze osoby po kursach komputerowych odkrywają możliwościami, jakie daje sieć, i chętnie z nich korzystają.

My polecamy profile, które odczarowują starzenie się, szczególnie nasz profil „Agefree – wolni od metryki”, który powstał właśnie w tym celu.

Warto też śledzić silver influencerów  – nie dość, że wprawiają w dobry humor, to udowadniają, że wiek to tylko liczba, a starzenie się może być fajne. Pod ich wpływem naprawdę można poczuć się młodziej niż wskazuje metryka.